IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

> Bölüm Kuralları

** KLAVYENİZİN TUŞU TAKILI KALMIŞ GİBİ KELİMELERİN ANLAMSIZ YERE UZAMASI,ANLAŞILMASI GÜÇ VE DİL KURALLARINA UYGUN OLMAYAN KELİMELER,KONU BAŞLIĞININ VE SORUNUN BİRBİRİNDEN FARKLI OLMASI VB GİBİ DURUMLARDA KONUYU AÇAN ÜYE UYARI ALACAK,KONU KİLİTLENECEK VE KONUNUN TEKRAR AÇILMASI İSTENECEKTİR,TEKRAR EDİLMESİ DURUMUNDA İSE İÇERİĞE BAKILMAKSIZIN KONU SİLİNECEKTİR.
** Forumumuz içerisinde crack,serial ve setup ile ilgili konuların yazılması ve istekte bulunulması yasaktır.
** Sitemiz KESİNLİKLE Lisanssız yazılım konusunda destek yazışmaları içerisinde bulunmayacaktır.
** Cad/Cam Yardım bölümünde Lütfen Program içi sorularınızı belirtiniz,aksi yazışmalar Forum yetkilileri tarafından ilgili başlıklara taşınacaktır.
** Forumumuza resim yüklemek için www.imageshack.us adresini kullanıp gerekli genişlik ve yükseklik değerlerinde resim ekleyebilirsiniz.
** Lütfen Monitörünüzü bize izlettiren resimler eklemeyiniz ! gerekli durumlarda Forum Moderatorlerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.
** Forum paylaşım kuralları dışında kalan konularda ÖM ile destek sağlanmayacaktır.
** Doğrudan Reklam hedefi içeren mesajlar Yönetim tarafından invisible hale getirilecektir.
** Forum Yönetim grubu mesajlarınızı düzenleme veya silme yetkisine sahiptir,lütfen yönetimin bu yola başvurmasına izin vermeyiniz.

Reply to this topicStart new topic
> NX CAM İLE ZORLU ANLAR
Chang81
Apr 29 2017, 21:07
Mesaj #1

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No: 12,442

Merhaba NX CAM dehaları,

Hiç düşündünüz mü bilmem ama ilginç detayları yazayım istedim.

Bunlardan hangisini denediniz ve başarılı olduğunuz?Bizleri aydınlatabilir misiniz?

1-Z-level operasyonunda tabana finish atıyoruz.Tabanın şekli henhangi bir şekil ile tanımlanamıyor.Yani ne kare ne üçgen ne de vs. formlu ölçülemeyen bir contour dış hat. Tabana finish atarken ben istiyorum ki bu tabana zig zag yapsın yok hayır follow yapsın yok hayır zig yapsın ve ayrıca dikdörtgen formlu yapayım istedim. Bu işi başarabilir miyiz?

2-Generic Motion da pah takımı ile takımın merkezinden değilde takım kesici ucunun kenarı-ortasından ayrıca takımı hiç kaldırmadan çeşitli 5 eksenlik bağlantılı kenarlara bir seferde işlem yapabilen var mı?
Ve ya bir diğer anlamda bunu yapabilen bir NX operasyonu tanımlayan var mı?

3-Z-level ile tabana finish atacağız ama ortada takımın 2-3 katı çapında bir delik var. Bu deliği yüzey ile örtmeden oraya bu operasyon içerisinde kapatma şansım var .Ama yaptığım operasyonda en ufak bir değişme olmayacak!O boşluk kapanacak?Başka çaresi yok. Evet cevapları beklerim.

Şimdilik bu kadar.Contayı yakmayalım.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Chang81
Jun 1 2017, 22:25
Mesaj #2

Üye
**

(Chang81 @ Apr 29 2017, 22:07) *

Merhaba NX CAM dehaları,

Hiç düşündünüz mü bilmem ama ilginç detayları yazayım istedim.

Bunlardan hangisini denediniz ve başarılı olduğunuz?Bizleri aydınlatabilir misiniz?

1-Z-level operasyonunda tabana finish atıyoruz.Tabanın şekli henhangi bir şekil ile tanımlanamıyor.Yani ne kare ne üçgen ne de vs. formlu ölçülemeyen bir contour dış hat. Tabana finish atarken ben istiyorum ki bu tabana zig zag yapsın yok hayır follow yapsın yok hayır zig yapsın ve ayrıca dikdörtgen formlu yapayım istedim. Bu işi başarabilir miyiz?

2-Generic Motion da pah takımı ile takımın merkezinden değilde takım kesici ucunun kenarı-ortasından ayrıca takımı hiç kaldırmadan çeşitli 5 eksenlik bağlantılı kenarlara bir seferde işlem yapabilen var mı?
Ve ya bir diğer anlamda bunu yapabilen bir NX operasyonu tanımlayan var mı?

3-Z-level ile tabana finish atacağız ama ortada takımın 2-3 katı çapında bir delik var. Bu deliği yüzey ile örtmeden oraya bu operasyon içerisinde kapatma şansım var .Ama yaptığım operasyonda en ufak bir değişme olmayacak!O boşluk kapanacak?Başka çaresi yok. Evet cevapları beklerim.

Şimdilik bu kadar.Contayı yakmayalım.

Arkadaşlar sorulara devam ediyorum.Cevaplayan yardımcı olabilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

4-Takım misal Cavity ile profil dolanıyoruz. İlk Z'de 80 mm indik. Climb'ı çaktık. Ama bu 80 mm den 85 mm ye kadar Conventional dolanacağız. Bakın yeni bir operasyon açmıyoruz. Yine ilk operasyonda kalmak şartı ile 80 mm işledi ve takım boşa çekildi.Takım durdu. Takım M4 ile saat yönünün tersine dönerek kaldığı yerden devam edecek ve 85 mm geldiğinde işlemi sonlandıracak.

Bilen arkadaşlar bilgilerini esirgemesinler lütfen.
+Quote Post
Chang81
Jun 30 2017, 23:40
Mesaj #3

Üye
**

5-Bu operasyonu deneyen varsa şu altta bulunan seçenekler için bir yardım lütfen.
Sequence Mill Operation

4axis içerisinde bulunan
Proj PS Normal(Uyguladım yaptım.)
Proj DS Normal(Yapamıyorum.)
Tangent To DS(Yapamıyorum.)
Tangent To PS(Yapamıyorum.)
At Angle To DS(Yapamıyorum.)
At Angle To PS(Yapamıyorum.)

6-Dik işlem operasyonlarından birini kullanarak taşlama lambası veya işte ona benzer önemli değil deliğe U- şekilli kanal açacağım. Bara takımı ile yapmayacağım. OD kateri ile takım tanıttığımda ise operasyonlarda bu tanıttığım takımı kabul etmiyor. Tek tek modelleyip solid tool ile tanıtmayı denemedim. Biraz uzun sürecek diye. Bu belki çözüm olabilir. Ama benim sorum başka.

Bu takımı tamamen aynı olacak şekilde Mill Form Tool ile yapabilen oldumu. Yani takımın açılarını birebir tanıtarak takımı tanıtan oldumu?Üst tarafın açılarını kolay ama takımın altındaki negatif açıyı veremiyorum.
+Quote Post
Chang81
Jul 7 2017, 11:58
Mesaj #4

Üye
**

7-Yapılan operasyon ikiye nasıl bölünür?Mesela bir yüzeyi face mill ile taradım.Bu taranan yüzeyi bir düzlem ile ikiye bölmek istiyorum?Ama takım bölünen sınırda kalkmayacak.
+Quote Post
Chang81
Jul 11 2017, 22:27
Mesaj #5

Üye
**

3 numaralı soruda bahsedilen durum şu şekildedir.Resimde taranan yüzeyi görüyorsunuz. Ortadaki delik takım çapından baya bir büyük. Bu deliği yüzey ile örtmeden zlevel operasyonunda içinide işleyip ayrıyeten takımın bir önceki operasyonda olduğu gibi takım yolunu taşırttmadan işleme yapmasını istiyorum.

https://imageshack.com/i/poKdTRxEj

Görüldüğü üzere ortadaki delik kapandı ama takım yolu dışarı taştı.

Bu Mesaj Chang81 tarafından değiştirildi: Jul 11 2017, 22:32
+Quote Post
Chang81
Oct 10 2017, 15:23
Mesaj #6

Üye
**

8-Dipte görülen mavi daire içerisine patlayan deliğin içinden başlayarak dışa doğru spiral yaparak mavi çizgiye kadar ve çizgiye temizlik pasosu da atarak sadece taban finish gerekiyor.

https://hizliresim.com/vJ5VN6

Deliğin içinden başlayarak dışa doğru spiral atıyoruz. Ama son temizlik pasosu fiyasko.Bu işin gerçekten kısa bir yolu yok mu?

Contour Area Spiral,streamline,holemill spiral vs. denendi ama tatminkar hızlı temiz bir sonuç alamadım.Generic motion,contour area curve denendi tatminkar sonuç alamadım.

Bu kadar zor mu bu basit işlem?

Bu Mesaj Chang81 tarafından değiştirildi: Oct 10 2017, 15:25
+Quote Post
Chang81
Oct 13 2017, 08:33
Mesaj #7

Üye
**

9-Bir operasyon yaptınız. Bazı yerlerini düzeltmek için EDIT ile parametrelerini düzelttiniz.Artık özel bir operasyon haline getirdiniz. Her neyse sonra işlemi generate edelim dediğimizde aşağıdaki uyarıyı veriyor.Yani işlem güncellendikten sonra yaptıklarımız siliniyor.Bunu engelleme şansımız yok mu?Yani yaptıklarıma dokunma ama diğer tarafları güncelle diyebiliyor muyuz?

https://hizliresim.com/1GdppN
+Quote Post
Chang81
Oct 16 2017, 14:41
Mesaj #8

Üye
**

10-Arkadaşlar iki farklı operasyon yaptım. Birbirinin devamı şeklinde. Bu iki operasyonu tek bir operasyon haline getirebileceğim bir yol var mı? Mesela bir yüzeyi sildim. Sonra farklı bir yüzey daha sildim. Sonra bu iki operasyonu tek bir operasyon haline getirdim şeklinde olacak.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Üye bu konuyu okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

- Basit Görünüm Tarih: 23rd October 2017 - 19:02