IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

> Bölüm Kuralları

** KLAVYENİZİN TUŞU TAKILI KALMIŞ GİBİ KELİMELERİN ANLAMSIZ YERE UZAMASI,ANLAŞILMASI GÜÇ VE DİL KURALLARINA UYGUN OLMAYAN KELİMELER,KONU BAŞLIĞININ VE SORUNUN BİRBİRİNDEN FARKLI OLMASI VB GİBİ DURUMLARDA KONUYU AÇAN ÜYE UYARI ALACAK,KONU KİLİTLENECEK VE KONUNUN TEKRAR AÇILMASI İSTENECEKTİR,TEKRAR EDİLMESİ DURUMUNDA İSE İÇERİĞE BAKILMAKSIZIN KONU SİLİNECEKTİR.
** Forumumuz içerisinde crack,serial ve setup ile ilgili konuların yazılması ve istekte bulunulması yasaktır.
** Sitemiz KESİNLİKLE Lisanssız yazılım konusunda destek yazışmaları içerisinde bulunmayacaktır.
** Cad/Cam Yardım bölümünde Lütfen Program içi sorularınızı belirtiniz,aksi yazışmalar Forum yetkilileri tarafından ilgili başlıklara taşınacaktır.
** Forumumuza resim yüklemek için www.imageshack.us adresini kullanıp gerekli genişlik ve yükseklik değerlerinde resim ekleyebilirsiniz.
** Lütfen Monitörünüzü bize izlettiren resimler eklemeyiniz ! gerekli durumlarda Forum Moderatorlerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.
** Forum paylaşım kuralları dışında kalan konularda ÖM ile destek sağlanmayacaktır.
** Doğrudan Reklam hedefi içeren mesajlar Yönetim tarafından invisible hale getirilecektir.
** Forum Yönetim grubu mesajlarınızı düzenleme veya silme yetkisine sahiptir,lütfen yönetimin bu yola başvurmasına izin vermeyiniz.

Reply to this topicStart new topic
> NX hesaplama ayarı
pro-engineer
Oct 31 2017, 10:41
Mesaj #1

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No: 5,450

NX te model agacında mesela şurdan yukarsını hesaplama diye bir seçenek var mı, Yani gereksiz hesaplamalar yapıyor bazen hesaplamaması için model agacının belirli noktasından kilit koyuyorsun creo da var bu seçenek acaba NX tede var mı dır
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
pro-engineer
Nov 29 2017, 10:40
Mesaj #2

Üye
**

(pro-engineer @ Oct 31 2017, 11:41) *

NX te model agacında mesela şurdan yukarsını hesaplama diye bir seçenek var mı, Yani gereksiz hesaplamalar yapıyor bazen hesaplamaması için model agacının belirli noktasından kilit koyuyorsun creo da var bu seçenek acaba NX tede var mı dır

Arkadaslar Solidwokrs te ve Creo da bu özellik var yani model ağacını belli bir yere kadar donduruyorsun ordan yukarsını hesaplamıyor muhtemelen NX tede vardır Solidte Enable Freeze Bar özelligini açmak gerekiyor ayarlardan ,

https://i.hizliresim.com/Qp5OoA.jpg
+Quote Post
yigitboylu
Nov 30 2017, 08:46
Mesaj #3

Kıdemli Üye

Yer: bursa
Üye No: 1,600

Hesaplama dan kasıt inaktif hale getirmek mi?
Eğer öyle ise mantıklı seçim yapmak şartıyla ağaçta adımları seçip yanındaki kutucuktan çentiği kaldırırsanız komutlar inaktif olur.

--------------------
I7 6700K GTX1050Ti
+Quote Post
pro-engineer
Nov 30 2017, 11:27
Mesaj #4

Üye
**

(yigitboylu @ Nov 30 2017, 09:46) *

Hesaplama dan kasıt inaktif hale getirmek mi?
Eğer öyle ise mantıklı seçim yapmak şartıyla ağaçta adımları seçip yanındaki kutucuktan çentiği kaldırırsanız komutlar inaktif olur.

inaktik değil yani komut yapılı olarak kalıcak fakat geçmişe dönük hesaplama yapmıycak yani unsur ağacında belli bir yerden öncesini hesaplamasın gibi bir kilitleme durumu hem solidworks te hemde Creo da bu özellik var,benim sıkıntım söyle komple kalıp tasarımını yapıyorum part modelingte ama bazen 1 önceki komuta dönmeye çalışınca en baştan hesaplama yapıyor bu hesaplama bazen 10-15 dk sürüyor ve geçmişteki bazı komutlar hata verebiliyor bunun önüne geçmeye çalışıyorum
+Quote Post
Chang81
Nov 30 2017, 14:10
Mesaj #5

Üye
**

Üye No: 12,442

(pro-engineer @ Nov 30 2017, 12:27) *

inaktik değil yani komut yapılı olarak kalıcak fakat geçmişe dönük hesaplama yapmıycak yani unsur ağacında belli bir yerden öncesini hesaplamasın gibi bir kilitleme durumu hem solidworks te hemde Creo da bu özellik var,benim sıkıntım söyle komple kalıp tasarımını yapıyorum part modelingte ama bazen 1 önceki komuta dönmeye çalışınca en baştan hesaplama yapıyor bu hesaplama bazen 10-15 dk sürüyor ve geçmişteki bazı komutlar hata verebiliyor bunun önüne geçmeye çalışıyorum

Valla sorununu çözer mi bilmiyorum ama şunu bir dener misin?

Command Finder içerisinden Feature Replay yaz arat.

Çıkan menüden slider'ı istediğin dilime getir ve play tuşuna bas.

Bu işini çözebilir.

Kolay gele.
+Quote Post
pro-engineer
Dec 1 2017, 17:36
Mesaj #6

Üye
**

(Chang81 @ Nov 30 2017, 15:10) *

Valla sorununu çözer mi bilmiyorum ama şunu bir dener misin?

Command Finder içerisinden Feature Replay yaz arat.

Çıkan menüden slider'ı istediğin dilime getir ve play tuşuna bas.

Bu işini çözebilir.

Kolay gele.

bu degil benim istedigim model ağacında belli bir yerden yukarsını kıtlemek bir daha oraları hesaplamsın gibi
+Quote Post
Chang81
Dec 2 2017, 14:05
Mesaj #7

Üye
**

(pro-engineer @ Dec 1 2017, 18:36) *

bu degil benim istedigim model ağacında belli bir yerden yukarsını kıtlemek bir daha oraları hesaplamsın gibi

Olayı tam anlamak adına birkaç şey sormalıyım.

Resimde gördüğün gibi kullandığım ara yüzde belli bir yerden unsuru düzenliyorum ve tamam dediğimde güncelleme kaldığı yerden aşağı doğru devam ediyor. Üstte herhangi bir güncelleme yok. Yani kitlemeye gerek yok.

Senin ara yüzünde böyle mi? Böyleyse soru garip bir hal alıyor. Acaba şunu mu kastediyorsun. Ben modelin ortasında bir unsuru atlatmak istiyorum sa onu aktiflikten çıkarırsın.

Bir de şu var. Ben update ettim ama alta doğru update etmek istemiyorum. O zaman delay update etmen gerekir.

Eğer senin arayüz tersine çalışıyorsa Ctrl+Shit+End yani make last feature current

+Quote Post
pro-engineer
Dec 3 2017, 16:05
Mesaj #8

Üye
**

(Chang81 @ Dec 2 2017, 15:05) *

Olayı tam anlamak adına birkaç şey sormalıyım.

Resimde gördüğün gibi kullandığım ara yüzde belli bir yerden unsuru düzenliyorum ve tamam dediğimde güncelleme kaldığı yerden aşağı doğru devam ediyor. Üstte herhangi bir güncelleme yok. Yani kitlemeye gerek yok.

Senin ara yüzünde böyle mi? Böyleyse soru garip bir hal alıyor. Acaba şunu mu kastediyorsun. Ben modelin ortasında bir unsuru atlatmak istiyorum sa onu aktiflikten çıkarırsın.

Bir de şu var. Ben update ettim ama alta doğru update etmek istemiyorum. O zaman delay update etmen gerekir.

Eğer senin arayüz tersine çalışıyorsa Ctrl+Shit+End yani make last feature current

Şimdi söyle bir şey ben modelingte kalıplama yapıyorum diyelim en sonda bir işlem yapıcam erkek çelik üzerinde ta gerilerden hesaplamaya başlıyor bu hesaplama bazen çok uzun sürüyor ve gerilerden hatalar veriyor benim model agacı sonda gerilerde değil Solid ve Creo daki kitleme olayı bu işe yarıyor tam olarak diyelim belli bir yere kadar geldik model agacında yukarsını kitliyorsun kitledigin yerden yukarsını hesaplamıyor
+Quote Post
Chang81
Dec 3 2017, 20:55
Mesaj #9

Üye
**

(pro-engineer @ Dec 3 2017, 17:05) *

Şimdi söyle bir şey ben modelingte kalıplama yapıyorum diyelim en sonda bir işlem yapıcam erkek çelik üzerinde ta gerilerden hesaplamaya başlıyor bu hesaplama bazen çok uzun sürüyor ve gerilerden hatalar veriyor benim model agacı sonda gerilerde değil Solid ve Creo daki kitleme olayı bu işe yarıyor tam olarak diyelim belli bir yere kadar geldik model agacında yukarsını kitliyorsun kitledigin yerden yukarsını hesaplamıyor

İşte bu yüzden sordum. Neden geriden hesaplıyor? Bizimkilerde kaldığı yerden aşağı doğru hesaplıyor.

1-Son modelini ilk modeline kitlesen bile son modeli güncellersen son modelinden mütevellit hata verir. Örneğin subtract yaparsın. Sonra modeli kaydırırsın ilk modelden kurtarırsın hata verir. Çünkü kesişim bulamaz. Bu son modeli bağlar.

2-Kullandığın programda bir terslik olduğunu düşünüyorum. Seninkinde ilk baştan güncelleme yapıyor olmalı. Sonuç buna çıkıyor.

Bunun çözümü dediğim gibi

Menu-tools-update-make last feature current

Bunun dışında şu an başka çözüm üretemiyorum.
+Quote Post
yigitboylu
Dec 4 2017, 12:52
Mesaj #10

Kıdemli Üye

Yer: bursa
Üye No: 1,600

Paramatreler tamamen silinebilir yada istediğiniz adımda extract body komutuyla o adımdaki halinin kopyasını oluşturabilirsiniz. Ama tam olarak istediğiniz gibi bir komut görmedim duymadım.

--------------------
I7 6700K GTX1050Ti
+Quote Post
pro-engineer
Dec 4 2017, 13:55
Mesaj #11

Üye
**

(Chang81 @ Dec 3 2017, 21:55) *

İşte bu yüzden sordum. Neden geriden hesaplıyor? Bizimkilerde kaldığı yerden aşağı doğru hesaplıyor.

1-Son modelini ilk modeline kitlesen bile son modeli güncellersen son modelinden mütevellit hata verir. Örneğin subtract yaparsın. Sonra modeli kaydırırsın ilk modelden kurtarırsın hata verir. Çünkü kesişim bulamaz. Bu son modeli bağlar.

2-Kullandığın programda bir terslik olduğunu düşünüyorum. Seninkinde ilk baştan güncelleme yapıyor olmalı. Sonuç buna çıkıyor.

Bunun çözümü dediğim gibi

Menu-tools-update-make last feature current
Bunun dışında şu an başka çözüm üretemiyorum.

Video ile anlatmaya çalıştım , unsur agacında çok işlem olan hemen hemen her kalıpta bu sıkıntıyı yaşıyorum , ama sürekli yapmıyor dedigim gibi ve unsur agacında belli bir yere kadar geri gidip tekrar aşşagı indigimde düzeliyor sadece
https://www.youtube.com/watch?v=Yh7YB2DA8Ws...eature=youtu.be
+Quote Post
Chang81
Dec 4 2017, 22:05
Mesaj #12

Üye
**

(pro-engineer @ Dec 4 2017, 14:55) *

Video ile anlatmaya çalıştım , unsur agacında çok işlem olan hemen hemen her kalıpta bu sıkıntıyı yaşıyorum , ama sürekli yapmıyor dedigim gibi ve unsur agacında belli bir yere kadar geri gidip tekrar aşşagı indigimde düzeliyor sadece
https://www.youtube.com/watch?v=Yh7YB2DA8Ws...eature=youtu.be

Videodan anladığım kadarı ile kalıpta şunları yapıyor olman muhtemel

1-Bir parçayı oluştururken başka bir parçayı wave linker ile
referans aldırıyorsun.
2-Bu montajları birbirine kitliyorsun, constrains.
3-Unsurları diğer parçalara ilişkilendiriyorsun. Ölçüsel olarak olabilir.

Bunlardan dolayı olabilir. Çözümü senin bulman gerekiyor çünkü biz ağır montajlar ile çalışmıyoruz. Yada şöyle söyleyeyim montajlı çalışsak bile parçayı modelleyip montajlıyoruz veya parçaların hepsini bir sayfada modelleyip birleştiriyoruz. Ne yazık ki senin yaşadığın durumları yaşamadık veya yaşasak bile farkedecek büyüklükte olmadı diyelim.

Bununla ilişkilimi bilemiyorum ama şunları tavsiye ediyorlar.

Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Delay Geometry and Interpart Expressions. Wavelinks leri seçerek,güncellemeyi önle(otomatik seçenek).
Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Update Geometry and Interpart Expressions or Update All. Wavelinks leri seçerek,güncellemeyi önle(elle ayarlama).
Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Delay Assembly Constraints. Otomatik güncellemede kısıtlamaları engelleme
Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Update Assembly Constraints or Update All. Elle kontrolde kısıtlamaları engelleme
Tools -> Update -> (press) Delayed After Edit. Unsurun değiştirildiğinde geçiktirme.

Yani geciktirmeleri kullanmaktan geçiyor. Denemeden önce montajına zarar gelmemesi için kaydedin.
+Quote Post
pro-engineer
Dec 5 2017, 11:32
Mesaj #13

Üye
**

(Chang81 @ Dec 4 2017, 23:05) *

Videodan anladığım kadarı ile kalıpta şunları yapıyor olman muhtemel

1-Bir parçayı oluştururken başka bir parçayı wave linker ile
referans aldırıyorsun.
2-Bu montajları birbirine kitliyorsun, constrains.
3-Unsurları diğer parçalara ilişkilendiriyorsun. Ölçüsel olarak olabilir.

Bunlardan dolayı olabilir. Çözümü senin bulman gerekiyor çünkü biz ağır montajlar ile çalışmıyoruz. Yada şöyle söyleyeyim montajlı çalışsak bile parçayı modelleyip montajlıyoruz veya parçaların hepsini bir sayfada modelleyip birleştiriyoruz. Ne yazık ki senin yaşadığın durumları yaşamadık veya yaşasak bile farkedecek büyüklükte olmadı diyelim.

Bununla ilişkilimi bilemiyorum ama şunları tavsiye ediyorlar.
Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Delay Geometry and Interpart Expressions. Wavelinks leri seçerek,güncellemeyi önle(otomatik seçenek).
Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Update Geometry and Interpart Expressions or Update All. Wavelinks leri seçerek,güncellemeyi önle(elle ayarlama).
Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Delay Assembly Constraints. Otomatik güncellemede kısıtlamaları engelleme
Tools -> Update -> Interpart Update -> (press) Update Assembly Constraints or Update All. Elle kontrolde kısıtlamaları engelleme
Tools -> Update -> (press) Delayed After Edit. Unsurun değiştirildiğinde geçiktirme.

Yani geciktirmeleri kullanmaktan geçiyor. Denemeden önce montajına zarar gelmemesi için kaydedin.

Malesef çözemedim , bana montaj değil daha cok modeling içinde olan bir problem gibi gözüküyor zaten kalıplamayı %90 modelingte bitiriyorum montajda ise sadece hırdavat ekliyorum , amacım gereksiz hesaplamaların önüne geçmekti fakat başaramadım dedigim gibi solid ve creo da böyle bir seçenek mevcut olmasa mümkün değil diycem ama var NX te ise ya bulamadım yada öyle bir özellik mevcut değil
+Quote Post
Chang81
Dec 5 2017, 20:41
Mesaj #14

Üye
**

(pro-engineer @ Dec 5 2017, 12:32) *

Malesef çözemedim , bana montaj değil daha cok modeling içinde olan bir problem gibi gözüküyor zaten kalıplamayı %90 modelingte bitiriyorum montajda ise sadece hırdavat ekliyorum , amacım gereksiz hesaplamaların önüne geçmekti fakat başaramadım dedigim gibi solid ve creo da böyle bir seçenek mevcut olmasa mümkün değil diycem ama var NX te ise ya bulamadım yada öyle bir özellik mevcut değil

Programlar arasında mutlaka farklar var. Creo Parametric duayen bir programdır. Son derece kuvvetli bir programdır. Ara ara yıllarca kullandım. Bu programın ilk kullanıcılarındanım diye düşünüyorum. Ülkemizde gerçek ustaları pek bulunmaz. Eğitimini neredeyse veren yer bulamazsın. Creo ve Nx kalıplamada creoda daha hızlı kalıpladığımı farkettim. Solidworks veya Catia kısa süreli denemelerimden sonra bana hitap etmediğini anladım. Solidworks kolay kullanımı ile çoğu kitleye hitap etmektedir.Solid kullanıcıları şanslı diye düşünürüm. Catia programına 2004-2008 yılları arasındaki rabet artık yok diye düşünüyorum. büyük şirketlerden bazıları catia dan nx'e kayıyor.

Siemens ile tanışalı 4 sene oldu. Siemens için net olarak şunları diyebilirim.CAM modülü çok esnektir. Binlerce çeşit parçaya istediğin gibi operasyon türetebilirsin. Zamanla cam modülünde ustalaşanlar şunu farkeder. Bu cam modülünde eksikler var. Şöyle olmalıydı gibi düşüncelere kapılırlar. Bir yere vardığında bunu anlıyacaklar. Ama hep şunu söylerim cad modülü diğer programlara göre kullanıcı canlısı değil. Diğerlerinin yaptıklarını yapar. Ama bazı sorunları var. Mesela bir çok komutu var. Neredeyse hepside aynı işlevi yapıyor. Mesela radyus atmak istersen 6-7 tane detaylı komut türetmişler. Komutların birisi derya. 7 sini nasıl çözeceğiz? Creo bir komutta bunların hepsini yapabilir veya çoğunu. Akıllıca istiflenmemiş komutlar.En basiti şunun yukarısını kitle(sağ tıkla) nx ara dur.

Sorunun asıl nedeninin ne olduğunu düşünüyorsun? Güncellemeye yukarıdan başlıyorsa orayı karıştırsak ve orada ilişkiyi çözsek belki soruna ulaşırız. Bulursan bize de haber ver.

Bu Mesaj Chang81 tarafından değiştirildi: Dec 5 2017, 21:40
+Quote Post
pro-engineer
Dec 6 2017, 11:37
Mesaj #15

Üye
**

(Chang81 @ Dec 5 2017, 21:41) *

Programlar arasında mutlaka farklar var. Creo Parametric duayen bir programdır. Son derece kuvvetli bir programdır. Ara ara yıllarca kullandım. Bu programın ilk kullanıcılarındanım diye düşünüyorum. Ülkemizde gerçek ustaları pek bulunmaz. Eğitimini neredeyse veren yer bulamazsın. Creo ve Nx kalıplamada creoda daha hızlı kalıpladığımı farkettim. Solidworks veya Catia kısa süreli denemelerimden sonra bana hitap etmediğini anladım. Solidworks kolay kullanımı ile çoğu kitleye hitap etmektedir.Solid kullanıcıları şanslı diye düşünürüm. Catia programına 2004-2008 yılları arasındaki rabet artık yok diye düşünüyorum. büyük şirketlerden bazıları catia dan nx'e kayıyor.

Siemens ile tanışalı 4 sene oldu. Siemens için net olarak şunları diyebilirim.CAM modülü çok esnektir. Binlerce çeşit parçaya istediğin gibi operasyon türetebilirsin. Zamanla cam modülünde ustalaşanlar şunu farkeder. Bu cam modülünde eksikler var. Şöyle olmalıydı gibi düşüncelere kapılırlar. Bir yere vardığında bunu anlıyacaklar. Ama hep şunu söylerim cad modülü diğer programlara göre kullanıcı canlısı değil. Diğerlerinin yaptıklarını yapar. Ama bazı sorunları var. Mesela bir çok komutu var. Neredeyse hepside aynı işlevi yapıyor. Mesela radyus atmak istersen 6-7 tane detaylı komut türetmişler. Komutların birisi derya. 7 sini nasıl çözeceğiz? Creo bir komutta bunların hepsini yapabilir veya çoğunu. Akıllıca istiflenmemiş komutlar.En basiti şunun yukarısını kitle(sağ tıkla) nx ara dur.

Sorunun asıl nedeninin ne olduğunu düşünüyorsun? Güncellemeye yukarıdan başlıyorsa orayı karıştırsak ve orada ilişkiyi çözsek belki soruna ulaşırız. Bulursan bize de haber ver.

güncelleme olayını her zaman yapmıyor mesela extrude revolve ardı ardına çizdiigim zaman veya radus attıgım zaman yapmıyor ama belli bir noktadan sonra bir şey degistireceksin başlıyor en başlardan hesaplamaya yada en sondan birşey sileceksin yine aynı şeyi yapıyor yani her zaman yapmadıgı için sebebini bulamadım , benim unsur ağacı çok kalabalık oluyor büyük ihtimal sonlarda birşeyler yapınca bazen geçmişe ilgili güncelleme ihtiyacı duyuyor program , bunu çözmenin bir yoluda gözükmüyor şimdilik , parametreyi koparmaktan başka fakat ben sürekli parametrik çalışmayı tercih ediyorum.
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Üye bu konuyu okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

- Basit Görünüm Tarih: 11th December 2017 - 06:00