IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

> Bölüm Kuralları

** KLAVYENİZİN TUŞU TAKILI KALMIŞ GİBİ KELİMELERİN ANLAMSIZ YERE UZAMASI,ANLAŞILMASI GÜÇ VE DİL KURALLARINA UYGUN OLMAYAN KELİMELER,KONU BAŞLIĞININ VE SORUNUN BİRBİRİNDEN FARKLI OLMASI VB GİBİ DURUMLARDA KONUYU AÇAN ÜYE UYARI ALACAK,KONU KİLİTLENECEK VE KONUNUN TEKRAR AÇILMASI İSTENECEKTİR,TEKRAR EDİLMESİ DURUMUNDA İSE İÇERİĞE BAKILMAKSIZIN KONU SİLİNECEKTİR.
** Forumumuz içerisinde crack,serial ve setup ile ilgili konuların yazılması ve istekte bulunulması yasaktır.
** Sitemiz KESİNLİKLE Lisanssız yazılım konusunda destek yazışmaları içerisinde bulunmayacaktır.
** Forumumuza resim yüklemek için www.imageshack.us adresini kullanıp gerekli genişlik ve yükseklik değerlerinde resim ekleyebilirsiniz.
** Lütfen Monitörünüzü bize izlettiren resimler eklemeyiniz ! gerekli durumlarda Forum Moderatorlerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.
** Forum paylaşım kuralları dışında kalan konularda ÖM ile destek sağlanmayacaktır.
** Doğrudan Reklam hedefi içeren mesajlar Yönetim tarafından invisible hale getirilecektir.
** Forum Yönetim grubu mesajlarınızı düzenleme veya silme yetkisine sahiptir,lütfen yönetimin bu yola başvurmasına izin vermeyiniz.

2 Sayfa V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dik işlem merkezlerinde işleme stratejileri..., Hangi kaynaktan yararlanabiliriz...
Kenan
Sep 14 2005, 16:14
Mesaj #1

Yardımcı Admin
Group Icon

Grup: Co Admin
Yer: istanbul
Üye No: 73

Arkadaşlar;

CAM programlarının yığınla işleme tipi var. Bilinçli veya bilinçsiz Kara düzen işleme yapıyoruz.

İşleme straatejileri hakkında kanıtlanmış teknik bilgi nerden bulabiliriz. Mesela elimdeki bir kalıbı 3 değişik stratejiylede oluşturabiliyorum. Ben seçim yaparken genelde işleme sürelerine bakıyorum.

Parça geometrisine göre işleme tipi önerebilecek bir kaynak lazım. Ve kullanılan işlem tipine göre kesici.

Saolsun Özgür burada biraz değinmiş...
http://forum.cadokulu.com/index.php?showtopic=935

Burada tecrübe dışında kanıtlanmış veriler istiyorum. Haberi olan var mı?

--------------------
"Beleş peynir fare kapanında bulunur."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
salim
Sep 14 2005, 22:07
Mesaj #2

Forum Moderatör
Group Icon

Grup: Moderator
Yer: Hatay_İskenderun
Üye No: 126

kalıp işlemelerinde işleme süresi çok önemlimi? bana kalırsa kalıp işlemede süre çok önemli olmaması lazım. yani onun önünde kıstaslar olmalı , yüzey kalityesi vs... dimi? yanlışmı düşünüyorum rolleyes.gif

--------------------
Tasarlıyorum , öyleyse varım

Heyy! Sen ordaki sadece download yapıp,bilgi sömürüp,bildiğini saklayan,foruma hiç katkı yapmayan arkadaş foruma yazma ve bilgilerini paylaşma vakti geldi :)

haksal makine
+Quote Post
MacHeuS
Sep 14 2005, 22:29
Mesaj #3

Global Moderatör
Group Icon

Grup: Global Moderator
Yer: Yer Yediği Olmuştur.
Üye No: 203

QUOTE(salim @ 14.09.2005, 23:07)
kalıp işlemelerinde işleme süresi çok önemlimi? bana kalırsa kalıp işlemede süre çok önemli olmaması lazım. yani onun önünde kıstaslar olmalı , yüzey kalityesi vs... dimi? yanlışmı düşünüyorum rolleyes.gif
*

Ne imal edilirse edilsin, yeterli kalitenin yakalanabildiği minimum zaman önemlidir. Kısacası "vakit nakittir" diyebiliriz.

Kendi yapacağım bir imalat için bir kalıp üretsem kendi tezgahımda, bırakayım günlerce işlesin dursun ama genelde kalıpçılar dışarıya iş yaptıkları için işleme süresi her zaman minimuma indirilmeye çalışılır.

Durum bence böyle thinking.gif

--------------------
(MacHeuS @ 01.10.2007, 22:16)
Allah'ım; değiştiremeyeceğim bazı şeyleri kabullenme gücü ver bana, değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek içinse cesaret bahşet. Ve zeka... aradaki farkı algılayabilmem için bana zeka bahşet...
+Quote Post
salim
Sep 14 2005, 23:20
Mesaj #4

Forum Moderatör
Group Icon

tabii zaman çok önemli. cnc lerin saati bilmem ne kadar falan. ama iş kalıba gelince olay farklı değilmi. bi tane yapıyorsun sonuçta . 1 değil 5 saat olsun n olacak mıı?

--------------------

Heyy! Sen ordaki sadece download yapıp,bilgi sömürüp,bildiğini saklayan,foruma hiç katkı yapmayan arkadaş foruma yazma ve bilgilerini paylaşma vakti geldi :)

haksal makine
+Quote Post
Kenan
Sep 15 2005, 06:37
Mesaj #5

Yardımcı Admin
Group Icon

Arkadaşlar;

Bu konu hakkında bir kaynak önerebilecek birisini bekliyorum...

--------------------
+Quote Post
MacHeuS
Sep 15 2005, 08:32
Mesaj #6

Global Moderatör
Group Icon

QUOTE(Kenan @ 15.09.2005, 07:37)
Arkadaşlar;

Bu konu hakkında bir kaynak önerebilecek birisini bekliyorum...
*

Kenan çok araştırdım ben bu kesme parametrelerini, kesme stratejilerini vs. ama hiç işe yarar bir kaynak yok. Çünkü kitap yazanlar tezgah başında çalışmıyor, tezgah başında çalışanlar kitap yazmıyor öyle garip bir durum işte smile.gif

Bütün takım katalogları kesme hızı formülünü ilerleme formülünü veriyor tamam, bu kadarcık işte deyip geçiyor.

Yinede bir kaynak öneren olursa, bende mutlu olurum.

--------------------
Allah'ım; değiştiremeyeceğim bazı şeyleri kabullenme gücü ver bana, değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek içinse cesaret bahşet. Ve zeka... aradaki farkı algılayabilmem için bana zeka bahşet...
+Quote Post
esaribay
Sep 15 2005, 12:44
Mesaj #7

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No: 1,300

Kaynak arayanlara kısa bir link vereyim. Yazarı benim. Henüz kitap haline gelmedi. Aşağıda bir kısmını kopyaladım. İlgili arkadaşlar yazıları Kaynak adını Ertan Sarıbayrakdaroğlu kullanmak şartı ile kopyalayabilir.

http://groups.yahoo.com/group/expert_idea/
http://groups.yahoo.com/group/expert_idea/message/6
http://groups.yahoo.com/group/expert_idea/message/7

Bu mesajlar ilk olarak TURKCADCAM daha sonra Expert_Idea eposta guruplarında
yayınlanmıştır. Dolayısıyla aynı mesajlar TurkCADCAM arşivinde de vardır.

WorkNC eski kullanıcısı, Eski Eğitmeni
--------------------------------------------------------------------------------------------
Merhabalar,

CadCam kullanıcıları arasında bulunan bilgililendirme forumunda iş bilgileri paylaşımı için yazıyorum.

CAM konusunda deneyimlerim :

Kalıp ve İmalat konusunda çalışmaya başlamadan önce iş hakkında tüm bilgileri toplama

1- Malzeme bilgisi
İlk olarak CAM yapılacak parçaların işleneceği malzeme teknik özelliklerine göre hareket ederim. Boyut bilgilerine tam olarak sahip olmadan asla program yapmam. Buradaki düsturum üç etken ile ölçümler, düşünür ,karar veririm. Bir kez işlerim. Bunu da açarsak konu ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmadan asla işlemeye başlamam. Aksi durumda her CAM bilgisi sahibi arkadaş da hak verecektir ki İş tezgahta bitmeden yarım kalmış bir şekilde tezgahtan indirilecektir.

2 - İleri Operasyon iletişimi
Burada tam bir koordinasyon oluşmadığı durumlarda CNC operatörü kendi insiyatif almaz ise sonuç ikincil bir bağlama ve işleme sıkıntısı ortaya çıkacaktır. Bu konuda operatörlerin insiyatif almaları sağlamak için zaman zaman onlarla konuşur ve onların bilgilerinden yararlanmaya çalışırım. Asla onların geri planda kalmamaları için çalışırım. Operatör arkadaşlarım, yapılan çalışmalar hakkında fikirlerini dinlenildiklerini farkettikleri anda daha fazla iyileştirme sağlamakta yardımcı olmaktadır.

3 - Önceki Operasyon iletişimi
Bilgileri CAM operasyonuna ileten bir önceki operasyon ile iletişim çoğu zaman yanlış anlama ve eksik tespit etmede faydalı olmuştur. CAM operasyonundan önce sırasıyla yüzey geliştirme ve kalıp tasarımı bilgileri değerlendiririm. Yüzey bilgisi çoğunlukla Çekme Kalıplarında yeterli olmaktayken Kesme,Bükme,Delme,Bükme ve Ütüleme kalıplarında yardımcı yüzey ihtiyaçları CAM operasyonunda oluştururuz. Dolayısıyla kalıp tasarımında belirlenen çelik kombinasyonlarına uygun yüzey elde ederiz.

4 - CAM için Yüzey oluşturma
Bu konuda biz daha yeterli tecrübede olmadığımızı ; yurtdışı kalıplarında gelen yüzeylere baktığımızda kalıpların %90'nın CAM elemanı tarafından tezgahta bitirilecek şekilde yapıldığını tecrübe ettik. Buradan aldığımı bilgi ile daha fazla yüzey oluşturma ve daha az el işçiliği kalacak şekilde çalışmalarımız olmaktadır. Şöyle açıklayalım. Saç kalıplarında özellikle dipköşeler problem olmaktadır. Erkek köşeler tam olarak çıkartılabilirken standartlarımız ve kalıp işleme boyutlarımız gereği en fazla çap 6 takıma kadar işlemekteyiz. Burada daha keskin köşeler olması durumunda işlenemeyen bölgeler kalması demektir. Kalıplarda bulunan sac boşluğunun köşe bölgelerde yeterli olmaması dolayısıyla yırtılmalarla karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar Try-Out yani kalıp denemeleri için Pres çalışmasında giderilmektedir. Ama doğru değil. Orjinal yüzeyden saparak ve istenmeyen formlar oluşturmak pahasına el işçiliği ile iş kotarılmaya çalışılmaktadır. Bunun sonuçları daha da sonra istenen parça datası ile ortaya çıkan parça yüzey ölçüm kontrolünde uyumsuzluk olarak çıkmaktadır. Böyle durumlarda CAM operasyonunda dipköşeleri mümkün olabilir ise dalarak işlemekteyiz. Bunu oldukça kesin köşeli sacları oluştururken kullanmaktayız. Dalma miktarı diğer yüzeyleri etkilemeyecek takım seçimi ile 0.2 mm olarak seçmekteyiz. Daha zor şartlarda bu değer artabilmektedir.
Devam edecek..............
ÇEKME-KESME-DELME-BÜKME Kalıplarında Yapılan CAM Program İçeriği

Döküm Kalıpları Model işlemesi ve daha sonra Döküm işlemesi olarak yapılmaktadır. Ancak Model işleme herhangi bir işleme bilgi farklılığı olmadan genelde tek programla +10 mm pasolu işleme ile köpük modelden işleme yapılarak döküme gönderilir. Biz Burada dökümden gelen kalıpların işlemesi için gereken CAM programlamaya giriş için bilgilerimizi konuşalım.

İşlenecek bölge için gerekli sınır çizgileri belirlenmiş,yüzey datası işleme için hazır hale geldi ise yüzey işleme programlamızda öncelikle yapılmaktadır. Tezgah,Döküm ve işleme şartları göz önüne alınarak işlemeye çevre boşaltma ile başlanılması gerekebilir. Bu durumları kalıp formu şartları gereği tesbit için ilk işleme anında CAM programını hazırlayan ile Tezgah operatörü birlikte karar verebilir. Bu gibi etkileşimler ilk yazımda belirttiğim problem çözümü için gerekli müdahaleri tanıYASAKLI KELİME KULLANDINIZ olası hata ve engelleri önlemektedir.

5-1) KABA İşleme
5-1-A ) Dik ve Dike Yakın Eğimli Duvarları İşleme
1 mm işleme Pasosu verilerek Çap 40 Rad yada Çap 50 Rad freze ile 4-6 mm hatve aralıkları ile Dik duvar işleme metodu seçilerek işleme yapılır. Tüm işlemelerde öncelik dik duvar işlemededir. Yüzeyin yatayla 30' açıyla kesiştiği alana kadar dikey işleme alanımız bulunur. Yüzeye giriş ve çıkışlarda radyal 20-40 uzama verilerek program yüzey üzerinde bulunan yaklaşık 15 mm döküm pasosundan kurtularak dikey hatve değişimleri havada yapılmalıdır. Böylece doluda hatve alma ve tezgah üzerindeki yüklenmeler engellenmiş olacaktır. Eğer programımız bu tip bir işlemeye müsait değil ise bir sonraki işleme metodunda tüm alanlar işlenmelidir.

5-1-cool.gif Düzlemsel Yüzey İşleme
Bir önceki işleme metodunda işlenemeyen alanlar yine aynı Paso ve Çap bilgileri ile yüzey tarama metodu kullanarak yüzeye uygun yönde işleme seçilerek tamamlanır. Burada bir önceki işlenen alanlara taşma olacaktır. İşleme yaptığımız programın optimize seçeneği var ise bizim yerimize bu alanları otomatik olarak bularak işleyecektir. Aksi durumda bu işlemi manuel olarak şöyle tanımlayabiliriz. Eğer köşeler belirleyici ise işleme alanını köşe radüsleri üzerinde üst üste gelecek ve 5-10 mm geçecek şekilde işlemekteyiz. Dediğim gibi gelişkin bir CAM programı sistemi bunu kendi halletmektedir. Kendi şartlarınızda belirleyici olan köşeler olmaktadır. Köşelerin daha büyük eğimlerinde ise kontrol kaybı olmakta ama işlenmeyen bölge bırakmamak hedef olduğunda mükerrer işleme olacağı bilinerek kesişim alanları daha geniş alınarak düzlemsel yüzey işleme alanı belirlenmelidir. Giriş çıkışlarda bir önceki değerler geçerli olarak verilmelidir.

5-2) Kaba Dipköşe İşleme
*** Devam edecek..............
-------------------------------------------------------------------
+Quote Post
salim
Sep 15 2005, 19:28
Mesaj #8

Forum Moderatör
Group Icon

verdiğin bilgiler için çok saol. baya aydınlandım açıkçası thumbup.gif devamını sabırsızlıkla bekliyorum....

--------------------

haksal makine
+Quote Post
Kenan
Jan 3 2006, 18:23
Mesaj #9

Yardımcı Admin
Group Icon

Arkadaşlar;

Bu konuda yabancı kaynak bilen varsa lütfen adını yazsın. Karar verdim paraya kıyıp alacam bir kaç tane teknik kitap.

Beğendiğiniz ve işimize yarayabilecek kitap varsa belirtin. Alayım sizede kopyasını ulaştırırım. excl.gif

--------------------
+Quote Post
salim
Jan 3 2006, 21:25
Mesaj #10

Forum Moderatör
Group Icon

kenan taksimde literatür kitabevi ve beşiktaşta kabalcı kitabevleri var. orda her nevi yabancı kitaplar var ama çok pahalı. kabalcıda bi ara bakmıştım kalıpçılıla ilgili çok güzel kitaplar vardı handbook tarzı. ama çok pahalı. ara sıra gidip kurcalamak lazım o kitapları. yabancı kitaplar gerçekten çok güzel olyor bide ucuz olsa ve tam anlayabilsem icon_cry.gif icon_cry.gif icon_cry.gif

tabi : imalat ile ilgili şeylerde bulabilrsin. dipnot : emulede handbook ve mcgraw-hill diye de aratırsanız bi kaç güzel handbook çıkar karşınıza:)

--------------------

haksal makine
+Quote Post
MacHeuS
Jan 3 2006, 22:45
Mesaj #11

Global Moderatör
Group Icon

Salim teşekkürler... "mcgraw-hill" diye aratınca bir sürü kitap çıktı hakkaten ama çoğu bilgisayar ve bilgisayar programları üzerine gibi. Senin favorilerin varmı mesleğimizle ilgili... (Tembellik edeyimde sana danışıvereyim dedim yaw, kızma, kim seçecek 900 sonucun içinden smile.gif )

--------------------
+Quote Post
salim
Jan 3 2006, 22:58
Mesaj #12

Forum Moderatör
Group Icon

dostum bi kere sende nasıl 900 sonuç çıktı ? bende hep max 150 çıkıyor sad.gif

neyse bende mcgraw hill ( handbook basımı yapan bi yayınevi olduğunu düşünüyorum çünkü bizim kütüphenedeki handbookların hemen hepsi bu yayınevine ait herneyse ) yazınca materials machning tools vs. yazanların hepicini indiryom şu anda. yani bende yeni indiriyom ama baktıklarım ve beğendiklerim :

Materials Selection in Mechanical Design - Ashby.pdf
Engineering - Mechanics of Materials.pdf

bu ikisine baktım çok güzel ben asıl ASHBY diyagramlarını arıyordum ve buldum mekanik tasarımda malzeme seçiminde kullanılan ashby diyagramı. bu kaynak güzel kesinlikle tavsiye ederim ama mcgraw yazınca mı çıkmıştı hatırlamıyom.

--------------------

haksal makine
+Quote Post
MacHeuS
Jan 3 2006, 23:03
Mesaj #13

Global Moderatör
Group Icon

Salim, gözüm blink.gif smile.gif

Emulede arama yaptığın yerde, arama tuşu varya "Başlat" yazıyor(türkçesinde). Hemen onun altında "Daha fazla" var ona bassana bi smile.gif

Söylediğin kitapları indireyim bi bakayım teşekkürler... icon_good.gif

--------------------
+Quote Post
esaribay
Jan 4 2006, 12:33
Mesaj #14

Üye
**

Grup: Üyeler
Üye No: 1,300

QUOTE(MacHeuS @ 04.01.2006, 00:03)
Salim, gözüm  blink.gif smile.gif

Emulede arama yaptığın yerde, arama tuşu varya "Başlat" yazıyor(türkçesinde). Hemen onun altında "Daha fazla" var ona bassana bi smile.gif

Söylediğin kitapları indireyim bi bakayım teşekkürler... icon_good.gif
*

Merhaba Arkadaşlar,

Bir soru karşısında kenetlenmeniz (emule) , Başka bir soruya karşı verdiğiniz cevabı hatırlayıca gülümseme oluştu bende.

Soru ve Cevabı şöyledi
"arkadaşlar ugs NX4 ile ilgi elinde türkçe veye ingilizce kaynak veya ders notu olan varmı?? "

"Döküman biz, bizde dökümanız "
"Lûgat gibiyizdir maşallah...! "
"Ayıpsın her türlü..."
"Kardeş kopardın benii yaaaa... "

E doğal olarak bende koptum. Ama şimdi başlıktaki sorunun cevabını benim de bu şekilde cevaplama imkanım var mı?

Kopmam gerekiyor roll.gif

Cevabım budur...

İşleme yöntemleri Taş-Makas-Kağıt oyunu gibi her birinin diğerine üstün olması prensibine göre dizilen stratejilerden oluşur.

Yolun kısa olması için tek bir yöntem yeterlidir. Kısaca tatlı yöntem diyebiliriz.

Anlatım şekli bana aittir. [Copyright and Patent Ertan 1999]

Kaba işleme : Pasta kesme yöntemidir. Önce yandan bakışta üstten bir seviyede kes, Üstten dilimlenerek kesme yapılır. Tekrar tekrar işlem tekrarlanarak talaş boşaltılır.
Finiş işleme : Portakal soyma/kesme yöntemidir. Yüzeyin üzerinden mümkün olan eşit adımlarla talaş kaldır. Eski bir öntem olan karasaban ile tarla sürme yöntemi de vardır.
Dipköşe : Kazan dibi yöntemidir. Yüzeyin iç köşelerini daha küçük bir takımla tekli yada çoklu adımlarla dolaşarak temizleme yap.

Afiyet olsun smile.gif
+Quote Post
MacHeuS
Jan 4 2006, 13:04
Mesaj #15

Global Moderatör
Group Icon

@esaribay

Şimdi siz bize "bir söylediğiniz bir söylediğinizi tutmuyor" mu diyorsunuz?

Eğer öyleyse... (hmm ne diyim şimdi üstteki cümlede arkasından tehdit gelecek bir cümle gibi oldu...) Eğer öyleyse, dil çıkarırım bak tongue.gif

Sizin yaklaşımda güzel, akılda kalıcı, hatta birazda acıktırıcı smile.gif

--------------------
+Quote Post

2 Sayfa V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Üye bu konuyu okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

- Basit Görünüm Tarih: 2nd September 2014 - 13:38