IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

Reply to this topicStart new topic
> Radius Hesabı
8ball
Apr 18 2005, 12:02
Mesaj #1

Kıdemli Üye

Grup: Üyeler
Üye No: 450

Slm
Belkide çok kolay bir yöntemi vardır.
Ama beni epey zorlyan bişey arkadaşlar.
Bir numune parçayı elinize aldığınızda parça üzerindeki radiusları en pratik yoldan nasıl bulursunuz?
Hesaplama yöntemi var mıdır?

--------------------
Milletlerin ayakta kalabilmelerinin şartları dil, din, örf ve geleneklerini koruyarak çağın gereksinimlerine hakim olmalarına bağlıdır.
Eğer milleti millet yapan bu değerlerden birisi yok olmuşsa bunu bir diğer değer kaybı takip eder yokoluş süreci başlar.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
salim
Apr 18 2005, 13:01
Mesaj #2

Forum Moderatör
Group Icon

Grup: Moderator
Yer: Hatay_İskenderun
Üye No: 126

radius ölçme aleti var . biz onu kullanıyorduk model kopyalamada. tam adını bilmiyorum ama . isviçre çakısı gibi bişey ince uzun üst üste 1 ,2, 3, ,3.5.. radius ölçülerine göre kesilmiş sacdan oluşan bişey . tam anlatamadım galiba . iç ve dış radius leri rahatlıkla ölçebilyorsun.

--------------------
Tasarlıyorum , öyleyse varım

Heyy! Sen ordaki sadece download yapıp,bilgi sömürüp,bildiğini saklayan,foruma hiç katkı yapmayan arkadaş foruma yazma ve bilgilerini paylaşma vakti geldi :)

haksal makine
+Quote Post
8ball
Apr 18 2005, 14:16
Mesaj #3

Kıdemli Üye

anladım salim teşekkürler
sanırım eksik bilgi verdim.
elimdeki numunelerin boyu 1 metreye yakın o yüzden o bahsettiğin aletle olurmu bilmiyorum.

--------------------
Milletlerin ayakta kalabilmelerinin şartları dil, din, örf ve geleneklerini koruyarak çağın gereksinimlerine hakim olmalarına bağlıdır.
Eğer milleti millet yapan bu değerlerden birisi yok olmuşsa bunu bir diğer değer kaybı takip eder yokoluş süreci başlar.

+Quote Post
selcil79
Apr 18 2005, 14:45
Mesaj #4

Meraklı Üye
*

Üye No: 620

yay uzunluğunu ve açıyı ölçersen geometri formüllerinden bulabilirsin belki wink.gif
+Quote Post
8ball
Apr 18 2005, 14:58
Mesaj #5

Kıdemli Üye

QUOTE (selcil79 @ Apr 18 2005, 02:37 PM)
yay uzunluğunu ve açıyı ölçersen geometri formüllerinden bulabilirsin belki wink.gif

Bende en basitinden formulu merak etmiştim. tongue.gif

--------------------

+Quote Post
CBR
Apr 18 2005, 15:22
Mesaj #6

Üye
**

Üye No: 500

formüle lüzum yok...

radyüse üstten bak. keceli kalemle bu radyüse dikler çiz (en az 2 tane),
bunları kesiştirene kadar uzat çizgilerin boylarını topla ve kac adet çizgi cizdiysen o sayıya böl.

bu en amatörce yaklaşım... Ben 3boyutlu ölçüm cihazı çıktısı tavsiye ediyorum o da ayrı
+Quote Post
Ender^^
Apr 18 2005, 16:38
Mesaj #7

Kıdemli Üye

Yer: Yıldız Teknik Üniversitesi, Beşiktaş
Üye No: 189

Tabi bu çizgileri ne kadar dik çizebilir ve ne kadar düz çizebilir o tartışılır. Ama dediğin gibi en basit çözüm budur herhalde.
+Quote Post
salim
Apr 18 2005, 17:41
Mesaj #8

Forum Moderatör
Group Icon

Yer: Hatay_İskenderun
Üye No: 126

iç radius mü dış radiusmü sana bi tavsiye içten ölçecek isen çevrendeki yuvarlak nesneleri radiüs olan kısma yerleştir (yuvarlak nenelerin çapını da kumpasla ölçtünmü tamamdır) deneme yanılma ile yaklaşık olarak bulabilirsin . ve dediğim aleti bulabirsen o en sağlam ve kolay yoldur. dediğim aleti biliyormusunuz. basit bi şey . ama çok işe yarıyor.

--------------------
Tasarlıyorum , öyleyse varım

Heyy! Sen ordaki sadece download yapıp,bilgi sömürüp,bildiğini saklayan,foruma hiç katkı yapmayan arkadaş foruma yazma ve bilgilerini paylaşma vakti geldi :)

haksal makine
+Quote Post
MacHeuS
Apr 18 2005, 23:34
Mesaj #9

Global Moderatör
Group Icon

Grup: Global Moderator
Yer: Yer Yediği Olmuştur.
Üye No: 203

Ben parça üzerinden hangi ölçüleri alabilirsem, cad'de o ölçülerden yola çıkarak buluyorum radyusleri. Örneğin iki çap ölçüp, ölçtüğüm iki çap arasındaki dik mesafeyi alarak veya üç çap ölçerek, vs. parça formuna göre değişir. Veya düzlemsel bir bölgeye radyusun farklı noktalarından alınan ölçümlere göre... Dediğim gibi parçaya göre değişir. Radyusun 3 nokta ile tanımlanabileceğini bilmek yeterli yani...

Radus mastarı dediğimiz şey, küçük radyuslerde kullanılır. Yada ben görmedim çok büyüklerini. Çok büyük ve hassas radyusleri, üç kord. cihazında ölçtürmekten başka çare yok sanırım...

--------------------
(MacHeuS @ 01.10.2007, 22:16)
Allah'ım; değiştiremeyeceğim bazı şeyleri kabullenme gücü ver bana, değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek içinse cesaret bahşet. Ve zeka... aradaki farkı algılayabilmem için bana zeka bahşet...
+Quote Post
HepYek
May 17 2005, 00:00
Mesaj #10

Forum Moderatör
Group Icon

Yer: Balıkesir
Üye No: 26

İş makinaları üreten bir fabrikada staj yapmıştım ve bu iş için Radius Mastarı kullanılıyordu. 100mm son ölçü idi. Mastarlarda kademe kademe artıyordu. Tek mastar yoktu. İç ve dış radius mastarları bir bond tipi çanta içinde muhafaza ediliyordu. Hepsinin üzerinde ölçüsü ve mastarın markası yazıyordu . Markayı unuttum. Alman malıydı yanlış hatırlamıyorsam...

(Zalman CPU soğutucunun kanatlarındaki yazı gibi) (Kabartma)
+Quote Post
bozan
Jun 8 2005, 09:19
Mesaj #11

Geçerken uğradım...
*

Üye No: 760

öncelikle slmlar.
Radyus ölçmek için farklı yöntemler mevcut.benim bildiklerimi sıralayacak olursam;
1)Radyus mastarı(iç-dış).isviçre çakısı gibi içerisinde farklı yarıçapa sahip radyuslar mevcut olan bir mastar.
2)macun ve profil projeksiyon: mevcut macun içerisine sertleştiricisi ile karıldıktan sonra ölçüm yapacagınız yüzeye yapıştılır.macun kuruduktan sonra radyus u içeren belirli ince bir kesidi kesilerek profil projeksiyon cihazıile bakılır.profil projeksiyonda büyütülmüş olan görüntü üzerinden elimizde bulunan autocadve yea pergelle kağıda çizilmiş olan gerçek ölçülerindeki daireler ile hangi aralıkta kaldıgının tespiti yapılır.
3)CMM: 3 boyutlu ölçüm cihazları ile yapılabilir.ancak burada radius un bulundugu yer ve cmm in kullandıgı probun çapı oldukça önemlidir.yanlış ölçüm yapmak sözkonusu olabilir..

umarım kafanızda bir fikir oluşmuştur.
iyi çalışmalar..

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Üye bu konuyu okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

- Basit Görünüm Tarih: 21st December 2014 - 23:37